COVID-19 në Gjermani: Shkalla e incidencës shkon në mbi 300 për herë të parë

-

Gjermania ka regjistruar një normë rekord të infeksioneve të reja me COVID-19 gjatë javës së kaluar, sipas shifrave të publikuara të hënën.

Numri i rasteve të reja për 100,000 njerëz në shtatë ditët e fundit arriti në 303, treguan të dhënat më të fundit nga Instituti Robert Koch i sëmundjeve infektive (RKI), shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Kjo siç thuhet më tej, është hera e parë që norma ka tejkaluar shifrën 300 që nga fillimi i pandemisë dhe vjen vetëm një javë që nga një kërcim i paprecedentë në mbi 200.

Ndërkohë bëhet e ditur se vetëm 67.5% e popullsisë së Gjermanisë është plotësisht e vaksinuar.

Varianti delta shumë ngjitës është përhapur në popullatën e pavaksinuar pas rënies së temperaturave që kanë bërë që njerëzit të qëndrojnë brenda.

Lajmet e fundit

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...
- Advertisement -

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...

Jennifer Lopez thekson vijën e trupit dhe i vihet në dukje gjoksi në veshjen e ngushtë rrugëve të Los Angelesit – Telegrafi

Jennifer Lopez dukej tepër rinore teksa kishte veshur një kostum fitnesi teksa po shkonte në provat në Los...