Gazetari amerikan Danny Fenster lirohet nga burgu i Mianmarit

Gazetari amerikan Danny Fenster është liruar nga një burg në Myanmar, tre ditë pasi u dënua me 11 vjet pas hekurave për atë që Yangon tha se ishin shkelje të ligjeve të imigracionit dhe “terrorizmit”.

Ish-ambasadori i SHBA-së në OKB, Bill Richardson, tha të hënën se Fenster i ishte dorëzuar në Myanmar dhe së shpejti do të kthehej në shtëpi përmes Katarit.

“Kjo është dita që ju shpresoni se do të vijë kur e bëni këtë punë”, tha Richardson. “Ne jemi shumë mirënjohës që Danny më në fund do të jetë në gjendje të rilidhet me të dashurit e tij, të cilët kanë mbrojtur për të gjatë gjithë kësaj kohe, kundër mosmarrëveshjeve të mëdha”.

Richardson tha se ai negocioi lirimin e Fenster gjatë një vizite të fundit në Myanmar, kur ai zhvilloi takime ballë për ballë me gjeneralin Min Aung Hlaing, sundimtarin ushtarak të Mianmarit.

Botuesi i Frontier Myanmar, revista online për të cilën kishte punuar Fenster para arrestimit të tij, gjithashtu konfirmoi lirimin.

Ndërkohë, një burim qeveritar i tha agjencisë së lajmeve AFP se Fenster “po dërgohet” në kryeqytetin Naypyidaw nga Yangon dhe do të deportohet.

Revista Frontier më vonë raportoi se Fenster ishte në një fluturim jashtë vendit.