Anti-korrupsioni kërkon që ish-ministri i Kulturës, Hysni Ismaili të ndiqet penalisht

-

Komisioni Shtetëror për Parandalim të Korrupsionit (KSHPK) në seancën e sotme vendosi të dorëzojë iniciativë te Prokuroria Publike për ngritjen e procedurës për ndjekje penale kundër ish-ministrit të Kulturës, Hysni Ismaili, i cili këtë funksion e ka kryer nga 27 qershori i vitit 2019 deri më 30 gusht të vitit 2020 për shkak të dyshimit për veprën e bërë penale keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe autorizim lidhur me marrëveshje dhe anekse të nënshkruara më 24 korrik të vitit 2020, lidhur me konkurset vjetore për financimin e projekteve nga interesi kombëtar.

Kjo lëndë tek KSHPK-ja është dorëzuar nga Ministria e Kulturës dhe pas përfundimit të seancës së Qeverisë të mbajtur më 18 maj të këtij viti. Nga Ministria e Kulturës është kërkuar që të kontrollojë punën në sferën e bazës juridike të marrëveshjeve dhe aneks marrëveshjeve të lidhura më 27 qershor 2020, duke pasur parasysh se ato, siç sqaroi anëtari i KSHPK-së, Vladimir Georgiev, janë lidhur në periudha pas zgjedhore pas zgjedhjeve parlamentare në kushtet kur nuk është formuar Qeveria e re dhe në kushtet kur me një ribalancim të buxhetit të Ministrisë janë zvogëluar mjetet financiare për financimin e projekteve me interes kombëtar në fushën e kulturës.

Ai shtoi se kjo do të thitë se që në muajin shkurt të vitit 2020 janë nënshkruar këto 684 projekte dhe janë marrë obligime në vlerë prej mbi 60 milionë denarëve ndaj mjeteve të siguruara buxhetore për vitin 2020.

Të gjitha këto marrëveshje të nënshkruara drejtpërdrejtë pas përfundimit të zgjedhjeve, siç theksoi, kanë të bëjnë për ankesat e aplikuesve të cilët ose nuk kanë marrë mjete ose kanë marrë më pak madje me kontrata ose vendime të reja kanë marrë mjete të tjera.

Kryetarja e KSHPK Biljana Ivanovska, theksoi se të gjitha këto njohuri udhëzojnë se personi përgjegjës në Ministrinë e Kulturës ka marrë obligime jashtë nga mjetet e disponueshme me Buxhetin, që, siç theksoi është e ndaluar dhe e ndëshkueshme.

Në periudhën e theksuar, funksionin e ministrit të Kulturës e ka kryer Hysni Ismaili.

Lajmet e fundit

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...
- Advertisement -

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...