Zaev – Donfrid: Fillimi i negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në është interes gjeostrategjik i SHBA-së

-

Shkup, 24 nëntor – Kryeministri Zoran Zaevi mbrëmë vonë pati bisedë telefonike me ndihmës sekretaren e shtetit të SHBA-së Karen Donfrid, e cila në emër të Qeverisë së SHBA-së dhe të qytetarëve amerikanë u shprehu ngushëllim të thellë qytetarëve të Maqedonisë së Veriut për viktimat në aksidentin e autobusit në Bullgari.

Siç bëri të ditur pres shërbimi qeveritar, Zaevi dhe ndihmës sekretarja e shtetit Donfrid kanë biseduar për procesin e eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut, me ç’rast ishte shprehur mbështetje e plotë nga ana e SHBA-së për hapjen e negociatave me BE-në në dhjetor të këtij viti.

Bashkëbiseduesit u ranë dakord se hapja e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë është interes i jashtëm politik dhe gjeostrategjik i SHBA-së.
Në bisedën telefonike është konfirmuar partneriteti strategjik mes Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së të cilët tani janë edhe partnerë të NATO-s

Lajmet e fundit

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...
- Advertisement -

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...