Henry dhe Carragher pajtohen për emrin e fituesit të Topit të Artë 2021


Thierry Henry dhe Jamie Carragher kanë rënë dakord se kush mendojnë se do të jetë fituesi i Topit të Artë të këtij viti, megjithëse legjenda e Liverpoolit mendon fillimisht se dikush tjetër duhet ta fitojë atë.

Fituesi i Topit të Artë të vitit 2021 do të shpallet javën e ardhshme, megjithëse tashmë është votuar nga të gjithë dhe emri i fituesit nuk dihet vetëm për publikun.

Do të jetë hera e parë në dy vjet që shpërndahet çmimi, pas vendimit të çuditshëm për ta anuluar atë për shkak të Covid-19 vitin e kaluar, pavarësisht se i gjithë futbolli i klubeve përfundoi sezonet me sukses.

Ky vendim e ndaloi Robert Lewandowskin të fitonte trofeun dhe, i sapo ardhur nga thyerja e rekordit prej 49 viteve të Gerd Muller në Bundesligë, ylli i Bayern Munich është përsëri në mesin e favoriteve.

Carragher mendon se sulmuesi polak duhet ta fitojë atë, por, ashtu si Henry, beson se triumfi i Lionel Messit në Copa America me Argjentinën do të vulosë çmimin e shtatë për sulmuesin e PSG-së.

“Leo Messi do ta fitojë, mendoj se do ta fitojë për shkak të fitimit të Kupës së Amerikës me Argjentinën”, ka thënë Henry në CBS.

“Unë mendoj se Lewandowski do ta fitojë atë, mendoj se ai e meriton ta fitojë atë”, tha fillimisht Carragher, përpara se të pranonte që trofeu i parë ndërkombëtar i Messit do të luajë një rol.

“Unë do të zgjidhja Leëandoëskin, por mendoj se Messi mund ta bëjë këtë sepse njerëzit do të mendojnë se ai më në fund ka bërë diçka për Argjentinën”, përfundoi anglezi.

Messi nuk fitoi asnjë trofe me Barcelonën sezonin e kaluar, para transferimit të tij në Paris, dhe klubi ndoshta kishte sezonin e tij më të keq që kur 34-vjeçari hyri në ekipin e parë.

Megjithatë, sulmuesi vazhdoi të bënte përshtypje për gjigantët katalunas dhe ai ishte arsyeja e vetme që ata mbetën në luftë për titullin për aq kohë sa bënë.

Ai ka shënuar më shumë se 30 gola për Barçën dhe PSG-në në vitin 2021 dhe askush nuk shënoi më shumë se ai në Kupën e Amerikës, pasi ai dhe Argjentina më në fund fituar Kupën e Amerikës.

Lewandowski shënoi më shumë gola se kushdo tjetër ndonjëherë në një sezon të Bundesligës pasi Bayern Munich fitoi kampionatin, por nuk arritën të mbronin trofeun e fituar në Ligën e Kampionëve, duke humbur ndaj PSG-së në çerekfinale, ku polaku ishte i dëmtuar dhe ai gjithashtu nuk pati ndikim në Euro.

Karim Benzema është folur gjithashtu si një fitues i mundshëm i Topit të Artë këtë vit, ashtu si edhe mesfushori i Chelseat, Jorginho, i cili fitoi Ligën e Kampionëve dhe Euro 2020 me klubin dhe vendin. /Telegrafi/