Grubi-Angellov: Dialog konstruktiv dhe intenziv midis Shkupit dhe Sofjes

-

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi sot priti në takim ambasadorin e Republikës së Bullgarisë, Angel Angellov.

Zëvendëskryeministri i parë, Grubi ka falënderuar ambasadorin Angellov për intervenimin e shpejt të autoriteteve bullgare me qëllim zbardhjen e rastit tragjik ku humbën jetën 45 udhëtar të Maqedonisë së Veriut dhe trajtimin me kujdesin më të madh kushtuar atyre që shpëtuan.

Mbyllja e shpejtë dhe e suksesshme e çështjes së hapur mes dy vendeve ishte temë tjetër e këtij takimi mes Grubit dhe Angellovit, me qëllim përshpejtimin e procesit të integrimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian.

Grubi gjatë takimit ka theksuar përkushtimin e Qeverisë në qëllimet strategjike që ka, respektimin e Marrëveshjes për Fqinjësi të mirë dhe Marrëveshjes së Prespës.

Grubi dhe Angellovi u dakorduan se me Marrëveshjen për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim, Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria vendosën baza të shkëlqyera për bashkëpunim të mirë mes dy vendeve.

Të dy bashkëbiseduesit, zëvendëskryeministri i parë Grubi dhe ambasadori Angellov, u dakorduan se Maqedonia e Veriut dhe Republika e Bullgarisë do të vazhdojnë me përkushtim të zbatojnë marrëveshjen dhe të përforcojnë bashkëpunimin mes dy vendeve, në drejtim pozitiv dhe me vullnet më të madh për zgjidhjen e të gjitha sfidave.

Lajmet e fundit

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...
- Advertisement -

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...

Jennifer Lopez thekson vijën e trupit dhe i vihet në dukje gjoksi në veshjen e ngushtë rrugëve të Los Angelesit – Telegrafi

Jennifer Lopez dukej tepër rinore teksa kishte veshur një kostum fitnesi teksa po shkonte në provat në Los...