ADEMI: ME ALTERNATIVËN NUK KEMI BOTËKUPTIME TË NDRYSHME

-

Koordinatori i Grupit Parlamentar të Bashkimit Demokratik për Integrim, Arber Ademi, në emisionin Rruga Drejt, ka folur në lidhje me bashkëpunimin që do ta kenë me Alternativën, e cila gjithmonë ka qenë kundër një bashkëpunimi me partinë e Ademit.

ka thënë se për ta asgjë nuk është e re, sepse BDI, sipas Ademit çdoherë ka bërë thirrje drejtuar forcave progresive në vend të përfaqësuara në kuvend, që të japin kontribut dhe të ndajnë përgjegjësi me shumicën parlamentare.

“Alternativa në qeveri tash do të jetë, por nuk është asgjë e re, edhe në mandatin e kaluar ka qenë në qeveri, dy vite bashkë kemi qeverisur. Sigurisht ndodhë që gjatë fushatave zgjedhore partitë e caktuara politike të kenë një zhagron të ashpër ndaj BDI-së, dhe mendoj se kjo i përket fushatës zgjedhore, i përket partive politike sepse ne jemi të interesuar maksimalisht që të ndajme përgjegjësi me të gjitha forcat progresive të përfaqësuara në kuvend, vetëm e vetëm që të realizojmë atë që është interes i qytetarëve”, u shpreh Ademi.

“Me Alternativën nuk kemi botëkuptime të ndryshme sa i përket këtyre përcaktimeve madhore strategjikë, pra Alternativa mbështet anëtarësimin e vendit në NATO, ku tashmë jemi anëtar i saj, është maksimalisht e përkushtuar që të anëtarësohemi në Bashkimin Evropian, nuk kam dëgjuar dicka kundër rreth marrëveshjes së Ohrit e po ashtu nuk ka dëgjuar diçka kundër sa i përket politikave zhvillimore”, ka theksuar Arber Ademi në Rruga Drejt.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...