Grubi: Bechtel e ka ofertën gati për Korridorin 8, Qeveria sot vendos për ekipin negociator

-

Bechtel do t’i dalë zot ndërtimit të Korridorit 8, është shprehur zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi në ClickPlus në TV21 duke njoftuar se sot Qeveria do të vendosë edhe për ekipin që do të udhëheqë negociatat me kompaninë turko-amerikane për angazhimin e sa në ndërtimin e autostradave në Maqedoninë e Veriut.

“Nesër, në mbledhjen e Qeverisë do ta përcaktojmë ekipin negociator me Bechtel-in, i cili tashmë e ka ofertën gati.. pengesat ligjore i kemi hequr të gjitha dhe do të ulemi e do të negociojmë në mënyrën më transparente të mundshme me konzorciumin Bechtel – Enka. Shpresoj, mos më zini për fjalë, tenderi për zgjedhjen e konsulentit të përfundojë diku në fund të janarit”, tha Grubi duke sqaruar se konsulenti do të negociojë mes Bechtel-it dhe Qeverisë në mënyrë që të sigurohet kontrata më e mirë e mundshme për realizimin e Korridorit 8.“Pas nënshkrimit të kontratës, po shpresojmë diku, në mes të marsit apo prillit të vendoset edhe gurthemelit dhe të fillojë ndërtimi i rrugës së bashkimit midis Bllacës dhe Qafë Thanës”, shtoi më tej Grubi në ClickPlus në TV21.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...