Rexhepi: Ende kam bindjen se do të marim datë për negociata, ndoshta edhe në janar

-

Shkup, 15 dhjetor – Deputeti Kastriot Rexhepi në një deklaratë për “Fokus” thotë se sipas propozimit të Këshillit Evropian ende më e qartë është se po afrohet dita kur od të marim datë për fillim të negociatave, ndoshta që në janar, informon Zhurnal.

 

“Ende qëndroj në bindjen time për Maqedoni evropiane dhe me vendimin tim kam kontribuar të kemi shumicë stabile në Parlament pa asnjë krizë politike.

Kjo do të thotë se ne jemi stabil dhe të përgatitur për zgjidhje me Bullgarinë. Duke patur parasysh se Këshilli i Evropës ka dërguar mesazh të qartë se me padurim pret fillim të negociatave në konferencën e parë ndërqeveritare mes RMV-së dhe Bullgarisë, duke shtuar dhe deklaratën e kryeministrit Petkov se do të angazhohet fuqishëm për zgjidhje të pengesave mes dy shteteve që të mos ketë më bllokime për vendin tonë nga pala bullgare, dëshmon se po afron dita kur do të marim datë për fillim të negociatave”, thotë Rexhepi për Fokus.

Ai shton se si pjesë e shumicës do të jep kontribut kjo të ndodhë orë e më parë.

“Mbështetja nga Uashingtoni, Britania e Madhe dhe 26 vendet e BE-së është e qartë. Ne si shtet i kemi përmbushur të gjitha obligimet nga ana jonë dhe ngelet që Bullgaria të heqë veton sa më herët. Kjo nuk varet vetëm nga unë si deputet por as nga shumica. Apeloj deri te të gjithë aktorët politik të japin kontributin e tyre në këtë drejtim duke mos shikuar interesat partiake por të veprojnë në mënyrë shtetërore dhe në interes të qytetarëve”, thotë Rexhepi.//Zhurnal.mk

Lajmet e fundit

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...
- Advertisement -

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...