Bujar Osmani: Së pari data, pastaj korniza negociuese

-

 

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani nuk pret që korniza negociuese të miratohet pa datën për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritarare me Bashkimin Evropian.

Qëndrimi ynë është i qartë se nuk do të pranojmë më asnjë hap që do të thotë pasiguri për vazhdimin e procesit të integrimit evropian”, deklaroi Osmani pas takimit mes shefin e diplomacisë hungareze, Peter Sijarto.

Ndërkohë, sa i përket gjashtë kërkesave bullgare që janë si parakusht për mbështetjen e saj për kornizën e negociatave dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare, Osmani tha se ai personalisht ia ka dorëzuar përgjigjet ministrit Stoev, gjatë samitit të NATO-s në Riga.

“Ne jemi përgjigjur për mosndërhyrjen në punët e brendshme të vendeve fqinje. Ne iu përgjigjëm kërkesës për mekanizma për parandalimin e gjuhës së urrejtjes në të dyja vendet, rehabilitimin e viktimave të komunizmit, kërkesës për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë dhe punës së komisionit historik dhe arsimor. Mendoj se kjo është e mjaftueshme për të mbyllur këtë çështje, por ne presim përgjigje nga Bullgaria lidhur me këto pikëpamje dhe të cilat shpresoj se do të vazhdojnë në një takim të nivelit të lartë në periudhën e ardhshme”, deklaroi Bujar Osmani, Ministër i Punëve të Jashtme.

 

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...