Xhaferi uron komunitetin turk me rastin e 21 Dhjetorit – Ditës së mësimit në gjuhën turke

-

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, në emrin e tij personal dhe në emër të deputetëve në Kuvendin e Republikës të Maqedonisë së Veriut pjesëtarëve të komunitetit turk ua uroi 21 Dhjetorin – Ditën e mësimit në gjuhën turke.

“Gëzohem që kjo festë me të cilën në mënyrë institucionale dhe si qytetarë të Republikës së Maqedonisë së Veriut shprehim respekt ndaj kulturës, identitetit dhe veçantisë së bashkësisë turke, e cila është pjesë e pandashme e indit shoqëror të Republikës së Maqedonisë së Veriut, e nderojmë me një theks të veçantë në arsimin, krijimin dhe kultivimin e gjuhës turke që janë ushqimi më i mirë për shpirtin dhe trurin e një populli. A në një vend ku jetojnë pjesëtarë të më shumë bashkësive etnike, është thelbësore të mundësohet krijimtaria, funksionimi dhe përdorimi i gjuhës amtare të çdo bashkësie, që të vendosen raporte të respektit të ndërsjellë, besimit dhe besnikërisë ndaj shtetit, por, edhe të kontribuohet në njohjen më të mirë të dallimeve që na bëjnë unikë”, thuhet në urimin e Xhaferit.

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, në emrin e tij personal dhe në emër të deputetëve në Kuvendin e Republikës të Maqedonisë së Veriut pjesëtarëve të komunitetit turk ua uroi 21 Dhjetorin – Ditën e mësimit në gjuhën turke.

“Gëzohem që kjo festë me të cilën në mënyrë institucionale dhe si qytetarë të Republikës së Maqedonisë së Veriut shprehim respekt ndaj kulturës, identitetit dhe veçantisë së bashkësisë turke, e cila është pjesë e pandashme e indit shoqëror të Republikës së Maqedonisë së Veriut, e nderojmë me një theks të veçantë në arsimin, krijimin dhe kultivimin e gjuhës turke që janë ushqimi më i mirë për shpirtin dhe trurin e një populli. A në një vend ku jetojnë pjesëtarë të më shumë bashkësive etnike, është thelbësore të mundësohet krijimtaria, funksionimi dhe përdorimi i gjuhës amtare të çdo bashkësie, që të vendosen raporte të respektit të ndërsjellë, besimit dhe besnikërisë ndaj shtetit, por, edhe të kontribuohet në njohjen më të mirë të dallimeve që na bëjnë unikë”, thuhet në urimin e Xhaferit.

Lajmet e fundit

Rreth 100 nxënës të helmuar në veri të Afganistanit

Foto: RFE/RLGati 100 nxënës, kryesisht vajza, janë helmuar në provincën veriore Sar-e-Pul në Afganistan, ka thënë një zyrtar...

Benzema arrin marrëveshje me Al-Ittihadin

Karim Benzema mund të konsiderohet futbollist i Al-Ittihadit në Arabinë Saudite. Fabrizio Romano ka njoftuar se Benzema pothuajse ka...

Mike Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

Scott Olson/Getty ImagesIsh-zëvendëspresidenti Mike Pence dorëzoi të hënën dokumentet për kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale në vitin 2024,...

Zlatan Ibrahimoviq përshëndetet me futbollin

Zlatan Ibrahimoviq i ka dhënë lamtumirën futbollit të luajtur në një mbrëmje speciale që klubi i Milanit i kishte...
- Advertisement -

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit”...

Grubi: BDI 21 vite zë i popullit, në dekadën e tretë realizojmë ëndrrën tonë për integrimin në BE

Bashkimi Demokratik për Integrim sot ka festuar 21 vjetorin e themelimit, ndaj për këtë rast zëvendëskryeministri i parë, Artan...