Shahpaska: Me rregullimin e formave jostandarde të punësimit do të krijojmë vende të reja pune

-

Me Ligjin e ri për marrëdhënie pune qartë rregullohen format jostandarde të punësimit, me të cilën proceset e punës do të përshtaten në nevojat e reja të tregut të punës. Të drejtat e punëtorëve plotësisht do të mbrohen, theksoi sot ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska në punëtorinë “Vlerësimi i formave jostandarde të punësimit në kontekstin maqedonas”.

Ministrja potencoi se me rregullore të mirë dhe implementim të formave jostandarde të punësimit mundësohet përshtatje e shpejtë e punëdhënësve në tregun dinamik të punës dhe ballafaqim me mungesën e fuqisë punëtore.

Nga ana tjetër, tha, punëtorëve do t’ua lehtësojë qasjen në vende të reja të punës, veçanërisht grupeve të margjinalizuara, të rinjtë, gratë, punëtorët më të vjetër dhe emigrantët.

Sipas ministres, format jostandarde të punësimit nuk guxojnë të jenë mjet për zvogëlim të shpenzimeve për fuqi punëtore në llogari të të drejtave bazë të punëtorëve.

“Dhe prandaj, gjatë rregullimit të tyre duhet të jemi shumë të kujdesshëm. Punëtori dhe të drejtat e tij në asnjë moment nuk guxojnë të rrezikohen”, vlerësoi Shahpaska.

Ajo theksoi se me Ligjin e ri për marrëdhënie pune qartë do të rregullohen marrëveshjet për kohë të caktuar, puna nga distanca dhe puna prej në shtëpi, angazhimi i punëtorëve në amvisëri, punë sezonale dhe periodike, punë me kohë të pjesshme.

“Më mirë do të rregulohet edhe marrëdhënia e punës duke i adresuar punësimet e fshehta, të cilat janë devijim thelbësor nga punësimi standard. Këto janë çështje jashtëzakonisht të rëndësishme dhe pikërisht sepse punëtoria është shumë e rëndësishme për ne si shtet, që të mund të sjellim zgjidhje të vërtetë të cilat do të jenë në interes të punëtorëve dhe punëdhënësve, ndërsa me atë do të jenë në interes të shtetit”, tha ministrja. Punëtoria është organizuar nga Organizata ndërkombëtare e punës, ndërsa fjalim kishte edhe koordinatori kombëtar i MOT, Emil Kërstanovski. Onlajn morën pjesë ekspertë ndërkombëtar juridik dhe ekonomik nga fusha e tregut të punës, për dialog social dhe të drejtë të punës, por edhe ekspertë dhe profesorë universitar nga shteti, ndërsa të pranishëm ishin edhe përfaqësuesit e punëtorëve dhe të punëdhënësve.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...