Top 5 momentet më tronditëse në UFC gjatë vitit 2021


UFC është padyshim një sport ku çdo gjë mund të ndodhë. Herë pas here, tifozët kanë mbetur me gojëhapur falë disa momenteve vërtet tronditëse brenda tetëkëndëshit.

2021 ka shfaqur momentet tronditëse brenda UFC. Disa nga këto momente e kanë bërë vitin një nga më të paharrueshëm në historinë e promovimit.

Me shqetësime të mëdha, lëndime të pakëndshme dhe nokaut që i lënë fansat e UFC-së absolutisht të habitur, është e sigurt të thuhet se 2021 nuk do të harrohet së shpejti.

Me këtë në mendje, këtu janë pesë momentet më tronditëse në UFC në 2021.

#5. Terrance McKinney nokauton Matt Frevolan në kohë rekorde – UFC 263

Çdo vit, duket sikur të paktën një luftëtar i UFC-së është lansuar në kategorinë e gjysmëyjeve me një fitore mbresëlënëse me nokaut. 2021 ishte radha e Terrance McKinney.

#4. Anthony Hernandez shpartallon legjendën braziliane, Rodolfo Vieira – UFC 258

UFC ka dhuruar tashmë një numër të lartë të shfaqjeve spektakolare që ndodhin në tetëkëndësh gjatë viteve, me mahnitës si Matt Serra kundër Georges St-Pierre dhe Holly Holm kundër Ronda Rousey që ende mbahen mend nga fansat.

2021 pa një sërë shqetësimesh më vete, por më tronditëse ishte padyshim fitorja e Anthony Hernandez ndaj Rodolfo Vieira në UFC 258 në mars.

#3. Vyacheslav Kiselev lejoi Elizeu Zaleski dos Santos të abuzojë me Benoit Saint-Denis – UFC 267

Luftëtarët e UFC-së janë natyrisht përgjegjës për shumicën e momenteve tronditëse në këtë listë. Fatkeqësisht, një nga incidentet më befasuese të vitit 2021 u mundësua nga një punë vërtet djallëzore e gjyqtarit.

Vyacheslav Kiselev nuk kishte ndarë drejtësinë në UFC para UFC 267 dhe është e sigurt të thuhet se pas atyre veprimeve që bëri në luftën midis Elizeu Zaleski dos Santos dhe Benoit Saint-Denis, nuk ka gjasa që ne ta shohim atë të kthehet së shpejti.

#2. Glover Teixeira fiton medaljen e artë në UFC në moshën 42-vjeçare – UFC 267

Tradicionalisht, UFC nuk është vend për të moshuarit. Luftëtarët MMA priren të arrijnë kulmin në një moment midis moshës 25 dhe 30 vjeç. Para vitit 2021, asnjë luftëtar, përjashtuar Randy Couture, nuk kishte mundur të fitonte një titull UFC pas ditëlindjes së tyre të 40-të.

Gjithçka ndryshoi në UFC 267, kur Glover Teixeira mposhti Jan Blachoëicz për të fituar titullin e UFC në peshën e lehtë të rëndë vetëm dy ditë pas ditëlindjes së tij të 42-të.

#1. Conor McGregor lëndon thembrën në ndeshjen e tij trilogjike me Dustin Poirier – UFC 264

Fitoi ose humbi, Conor McGregor ka qenë përgjegjës për disa nga momentet më tronditëse në historinë e UFC-së, nga nokauti i tij i egër i Jose Aldo dhe Eddie Alvarez deri te përleshja e çmendur që pasoi humbjen e tij ndaj Khabib Nurmagomedov.

Prandaj, nuk duhet të jetë çudi që ‘The Notorious’ ishte përgjegjës për momentin më tronditës të 2021. Fatkeqësisht për të, momenti ndoshta nuk do të jetë ai që do të dëshirojë ta rijetojë së shpejti.

Conor McGregor was left furious after his shocking leg injury at UFC 264

Viti i McGregor filloi keq në përgjithësi, pasi ai u mposht nga rivali i hidhur Dustin Poirier në revanshin e tyre në UFC 257. Kur UFC vendosi të rezervonte një ndeshje të tretë mes të dyve në pjesën kryesore të UFC 264, “The Notorious” u ofrua një shans për hakmarrje.

Pavarësisht një fillimi të shkëlqyer në luftë, McGregor e gjeti veten në telashe kur Poirier i shpëtoi një tentative gijotinë dhe filloi ta godiste me bërryla nga pozicioni i lartë. McGregor mundi të arratisej në këmbë, por pas një shkëmbimi grushtesh, irlandezi u rrëzua në tokë.

Megjithatë, shpejt u bë e qartë se ky nuk ishte një goditje e rregullt. Këmba e majtë e McGregor u përdredh në mënyrë të çuditshme teksa ai goditi tokën, duke e detyruar arbitrin Herb Dean të anulonte luftën. /Telegrafi/