Çifti indian planifikon ‘martesën e parë në metaverse’ – aty si ‘mysafir’ do të jetë edhe një i vdekur

-


Ndërsa Covid-19 po detyron familjet në të gjithë Indinë të reduktojnë ose anulojnë dasmat e tyre tradicionale në shkallë të gjerë, një çift ka gjetur ‘një vend të paprekur nga kufizimet’: metaverse.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Dinesh Sivakumar Padmavathi dhe Janaganandhini Ramaswamy nga Tamil Nadu, ku mbledhjet e dasmave aktualisht janë të kufizuara në 100 persona, kanë ftuar 2000 njerëz në pritjen e tyre virtuale muajin e ardhshëm.

Dhe si të vetëshpallur si fansa të Harry Potter, dyshja kanë zgjedhur një festë ku të ftuarit mund të marrin pjesë përmes telefonave, tabletave ose laptopëve të tyre.

“Për shkak të pandemisë, një lloj pritjeje fizike, reale nuk është e mundur me numrin e madh të njerëzve që marrin pjesë”, tha Padmavathi. “Pra, vendosëm: le ta bëjmë atë në metaverse”.

Metaverse është një term që përdoret për të përshkruar mjediset virtuale 3D në të cilat përdoruesit mund të mblidhen dhe ndërveprojnë, përcjell Telegrafi.

Ceremonia legale e martesës do të zhvillohet megjithatë fizikisht përpara miqve dhe të afërmve të ngushtë në fshatin Ramaswamy në distriktin Krishnagiri të Tamil Nadu, rreth 170 milje nga Chennai.

Por më pas, çifti do të ‘regjistrohet’ për t’u bashkuar me pritjen e tyre, e cila kushton 150,000 rupi indiane (2,016 dollarë) për t’u projektuar, zhvilluar dhe realizuar.

Ngjarja një orëshe do të shohë që porsamartuarit t’u drejtohen virtualisht mysafirëve të tyre, të cilët do të jenë në gjendje të eksplorojnë kështjellën dhe të personalizojnë pamjen dhe veshjen e “pjesëmarrësve” të tyre.

Një avatar i babait të ndjerë të nuses, i cili vdiq vitin e kaluar, do të jetë i pranishëm gjithashtu

Dhe përveç aftësisë për të ftuar mysafirë që nuk mund të merrnin pjesë ndryshe, çifti tha se festimi dixhital ka një avantazh tjetër unik: ata mund të përfshijnë babanë e ndjerë të Ramaswamy.

“Vjehrri im ndërroi jetë prillin e kaluar”, tha Padmavathi. “Pra, unë po krijoj një avatar 3D që duket i ngjashëm me të dhe ai do të më bekojë mua dhe të fejuarën time. Kjo është diçka që ne mund ta bëjmë vetëm në metaverse”. /Telegrafi/

Lajmet e fundit

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...
- Advertisement -

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...