Maqedonia e Veriut shënon përparim ndaj luftës kundër korupsionit

-

Pas rezultatit më të keq të vitit të kaluar dhe vendit të 111-të në listën e perceptimit të korrupsionit, Maqedonia këtë vit po përparon me 24 vende. Zgjedhjet, gjykimet për korrupsion të lartë dhe Komisioni kundër korrupsionit kanë kontribuar në përmirësim, por ka ende punë për të bërë, thotë Slagjana Taseva nga Transparency International Maqedoni.

Maqedonia është përmirësuar për 4 pikë indeksi, përkatësisht është ngjitur 24 vende më lartë në listën e Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit të përgatitur çdo vit nga Transparency International. Maqedonia këtë vit renditet në vendin e 87-të nga 180 shtete në botë me 39 pikë indeksimi. Indeksi përdor një shkallë pikësh nga zero (vend shumë i korruptuar) deri në 100 (vend jo i korruptuar).

Maqedonia vitin e kaluar arriti rezultatin më të keq dhe u rendit në vendin e 111-të me 35 pikë indeksi. Rezultatin më të mirë në dekadën e kaluar Maqedonia e ka pasur në vitin 2014, kur me 45 pikë indeksi u rendit e 64-ta në botë.
Kërcimin më të madh në renditje në rajon e shënojnë Maqedonia dhe Kosova, të cilat këtë vit ndajnë vendin e 87-të, tha Slagjana Taseva nga Transparency International Maqedoni.

“Këtë vit kemi një hap serioz përpara, pra një progres serioz në shkallën e Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit. Pra, ne kemi 39 pikë dhe tani jemi në vendin e 87-të nga 180 gjithsej. Pra, kemi një përmirësim, por kjo nuk do të thotë se është shumë mirë. “Rezultati është ende shumë i ulët, është ende nën gjysmën, nën 50 pikë dhe ende jemi shumë më poshtë se ku ishim në vitin 2015 kur ishim në vendin e 66-të”, tha Slagjana Taseva nga Transparency International Maqedoni.

Taseva thotë se përmirësimi i situatës së të drejtave të njeriut, mbajtja e zgjedhjeve, rastet e korrupsionit të nivelit të lartë, puna e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit dhe plani i veprimit i qeverisë kundër korrupsionit po përmirësojnë performancën e Maqedonisë.

 

“Edhe pse kemi shumë për të thënë se nuk është bërë asnjë hap, përfshirë reformën në drejtësi e cila ende është në stagnim, dhe kjo shihet në rezultatet e hulumtimit, dhe reforma të tjera që duhet të zbatohen më tej, megjithatë këto aktivitete që janë ndërmarrë “në dy vitet e fundit tashmë kanë treguar ndikimin e tyre dhe për këtë kemi një përmirësim të Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit”, tha Taseva.

Në rajon, më keq se Maqedonia janë Serbia në vendin e 96-të dhe Shqipëria dhe Bosnja e Hercegovina, të cilat me 35 pikë indeksi ndajnë vendin e 110-të.
Vendi më i mirë i renditur në rajon është Sllovenia në vendin e 41-të, e ndjekur nga Greqia në vendin e 58-të, Kroacia në vendin e 63-të, Mali i Zi në vendin e 64-të dhe Bullgaria në vendin e 78-të.

Taseva thotë se ka korrelacion ndërmjet indeksit të perceptimit të korrupsionit dhe mbrojtjes së të drejtave të njeriut, gjegjësisht në vendet me mbrojtje më të madhe të të drejtave të njeriut, problemi i korrupsionit është shumë më i vogël.
Indeksi i Perceptimit të Korrupsionit 2021 tregon se nivelet e korrupsionit janë në stagnim në mbarë botën, me 86 përqind të vendeve që kanë bërë pak ose aspak përparim në 10 vitet e fundit.

Mesatarja globale e Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit mbetet e pandryshuar në 43, që është viti i dhjetë me radhë, dhe dy të tretat e vendeve kanë një rezultat nën 50. Vendet më të renditura janë Danimarka, Finlanda dhe Zelanda e Re me një indeks prej 88 Këto vende renditen gjithashtu në 10 vendet e para në botë sipas rezultatit për liritë civile të Indeksit Demokratik.

Në fund të tabelës mbeten Somalia dhe Siria me 13 dhe Sudani i Jugut me 11 pikë. Siria renditet gjithashtu e fundit për sa i përket lirive civile.
27 vende – përfshirë Qipron (53), Libanin (24) dhe Hondurasin (23) – janë në nivelet më të ulëta historike këtë vit.
Në dekadën e fundit, 154 vend

e ose kanë rënë ose nuk kanë bërë asnjë përparim të rëndësishëm. Që nga viti 2012, 23 vende e kanë ulur ndjeshëm indeksin – duke përfshirë ekonomitë e përparuara si Australia (73), Kanadaja (74) dhe Shtetet e Bashkuara (67). Njëzet e pesë vende kanë përmirësuar ndjeshëm rezultatet e tyre, duke përfshirë Estoninë (74), Seychelles (70) dhe Armeninë (49).

Ndërsa përpjekjet kundër korrupsionit stagnojnë dhe përkeqësohen, të drejtat e njeriut dhe demokracia janë nën sulm. Kjo nuk është rastësi. Përdorimi i vazhdueshëm nga qeveritë i pandemisë Covid-19 për të gërryer të drejtat e njeriut dhe demokracinë mund të çojë gjithashtu në rënie më të rënda në të gjithë botën në të ardhmen.
Nga 23 vendet, rezultati i të cilave ka rënë ndjeshëm që nga viti 2012, vlerësimi për liritë civile gjithashtu ka rënë në 19. Përveç kësaj, nga 331 rastet e regjistruara të mbrojtësve të të drejtave të njeriut të vrarë në vitin 2020, 98 për qind kanë ndodhur në vende me një indeks të perceptimit të korrupsionit nën 45.

Që nga fillimi i tij në 1995, Indeksi i Perceptimit të Korrupsionit është bërë një tregues kryesor global i korrupsionit në sektorin publik. Indeksi vlerëson 180 vende dhe territore anembanë botës bazuar në perceptimet e korrupsionit në sektorin publik, duke përdorur të dhëna nga 13 burime të jashtme, duke përfshirë Bankën Botërore, Forumin Ekonomik Botëror, firmat private për marrjen e rrezikut dhe konsulencën, grupet e mendimit dhe më shumë. Rezultatet pasqyrojnë pikëpamjet e ekspertëve dhe biznesmenëve.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...