Danimarka planifikon të heqë të gjitha kufizimet e mbetura kundër Covid-19 javën e ardhshme

-

Vendi tashmë ka lehtësuar kufizimet dy javë më parë, duke lejuar rihapjen e kinemave dhe sallave të koncerteve pas një mbylljeje prej një muaji. Megjithatë, mbeten disa rregulla, si funksionimi i kufizuar i restoranteve dhe mbajtja e detyrueshme e maskave. Në një letër drejtuar parlamentit, Ministri i Shëndetësisë Magnus Heunike tha se qeveria synonte të ndiqte rekomandimet e lëshuara nga një panel ekspertësh në mënyrë që të hiqte të gjitha kufizimet deri më 1 shkurt. Nëse vendimi i qeverisë miratohet nga parlamenti, ai do të jetë lehtësimi më i gjerë i kufizimeve midis vendeve nordike.

Klubet e natës mund të rihapen, restorantet mund të shërbejnë alkool pas orës 22:00, të ftuarit nuk duhet të dorëzojnë një kupon përpara se të hyjnë. Pasagjerët mund të ngasin autobusin pa maskë, dhe dyqanet mund të heqin kufirin e numrit të klientëve. Nëse miratohen ndryshimet, do të mbetet në fuqi vetëm rregulli i testimit dhe izolimit për hyrjen në Danimarkë, i cili do të zbatohet edhe për katër javë të tjera. Mbretëria e Bashkuar, Irlanda dhe Holanda njoftuan vendime të ngjashme javën e kaluar për të hequr shumicën e kufizimeve ndaj koronavirusit, megjithëse numri i njerëzve të infektuar me omicron mbetet i lartë. Danimarka dje konfirmoi 46,590 të infektuar rishtas, pak më pak se të premten e kaluar – 47,831. Numri i pacientëve të shtruar në spital për koronavirus është rritur në 918, numri më i madh në një vit.

 

Lajmet e fundit

Qentë endacakë lëvizin në Tetovë si ushtarë dhe shfaqin rrezik, qytetarët mallkojnë Bilall Kasamin

Qentë endacakë në qytetin e Tetovës po lëvizin si ushtarë duke mos i penguar aspak e duke mos u...

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...
- Advertisement -

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...