Në Gjykatën e Strasburgut, 1850 padi janë vetëm kundër Serbisë: Për shkelje të të drejtave të njeriut

-

Serbia është në vendin e tetë në listën e anëtarëve të Këshillit të Evropës për nga numri i kërkesave të dorëzuara nga qytetarët e saj në Gjykatën Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg, njoftoi sot Vecernje Novosti.

Duke iu referuar të dhënave të Avokatit të Shtetit të Serbisë, gazeta thotë se kundër Serbisë aktualisht janë duke u ngritur 1850 padi për shkelje të pretenduara të të drejtave të njeriut.

Po ashtu, thuhet se gjatë vitit 2021, ajo gjykatë ka marrë 11 aktgjykime për 29 kërkesa kundër Serbisë, në tetë prej të cilave thuhet se shteti ka shkelur të drejtat e garantuara me Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

“Në tre aktgjykime janë konstatuar shkelje të ndalimit të diskriminimit, ndërsa në pesë shkeljet e tjera që kanë të bëjnë me mungesën e hetimit efektiv është konstatuar e drejta për liri dhe siguri, për shkak të procedurave të gjata gjyqësore dhe mosekzekutimit të vendimeve gjyqësore”, shkruan e përditshmja.

Shtohet se 1933 ankesa janë rrëzuar si të pabazuara dhe se në tre raste është konstatuar se nuk ka pasur shkelje të Konventës.fax..web

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...