Xhaferi: Propozimi për heqjen e “Qeverisë së Përzhinos” duhet të përkthehet

-

Ndryshimet ligjore për heqjen e “Qeverisë së Përzhinos” do të duhet të presin të diskutohet për ta në Kuvend, pasi siç tha kryetari Talat Xhaferi, propozimi ende nuk është vendosur në rend dite pasi nuk është përkthyer akoma.

“Në kohën e duhur, mendoj se partitë e tjera do të bashkohen që të ketë konsensus dhe propozimi të mos jetë i njëanshëm. Në koordinim do të flitet edhe me koordinatorët e tjerë që të bashkëngjiten në këtë propozim-ligj”, tha Xhaferi, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Më herët, koordinatori i grupit parlamentar të OBRM-PDUKM-së, Nikolla Micevski, kërkoi nga kryeparlamentari që ta plotësojë rendin e ditës me projektligjin e tyre për ndryshimin e Ligjit për Qeverinë për të shfuqizuar të ashtuquajturën “Qeveri të Përzhinos”.

Xhaferi, nga ana tjetër, tha se nuk ka afat prej 45 ditësh për zgjedhje, përveç zgjedhjes së presidentit nëse i ndërpritet mandati para kohe. Ai shtoi se zgjedhjet e parakohshme mbahen në afat prej 60 ditësh, që është nën kompetencat e KSHZ-së./Telegrafi/

 

Lajmet e fundit

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...
- Advertisement -

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...