Ndryshimet e klimës/ Studimi: Kafeja arabike “rrezikon të zhduket”!

-

Ndryshimet e klimës kërcënojnë të ardhmen e kafesë, cashew-ve dhe avokados.

Rajonet më të përshtatshme për rritjen e tyre mund të pësojnë ndryshime rrënjësore me ngrohjen e planetit për shkak të krizës klimatike. Shkencëtarët e Universitetit të Zyrihut në Zvicër, thonë se hulumtimet kanë treguar që kushtet për rritjen e kafesë arabike, lloji dominues i kafesë në treg, në shumicën e rajoneve që e prodhojnë atë, nuk janë më ato të dikurshmet.

Studimi i ri mund të jetë i një rëndësie kyçe për disa ekonomi dhe për mjetet e tyre të jetesës, pasi mund të nevojiten shumë vite kultivimi të këtyre kulturave për të arritur një rendiment të qëndrueshëm. Kështu që një pemë avokadoje të japë fryte, duhen të paktën tetë vjet, ndërsa në një klimë më të ftohtë, nevojiten 20 vjet.

Për të ekzaminuar se si klima dhe kushtet e rritjes për këto kultura mund të ndryshojnë gjatë 30 viteve të ardhshme, studiuesit kombinuan parashikimet klimatike me faktorët që ndikojnë mbi tokën për të modeluar dhe parashikuar në mënyrë sa më të saktë se sa të përshtatshme do të jenë rajone të ndryshme në mbarë botën për rritjen e kafesë apo avokados deri në vitin 2050.

Kafeja rezulton ajo më e ndjeshmja, me një rënie shqetësuese të përshtatshmërisë në të gjitha rajonet kryesore prodhuese të saj, duke përfshirë Brazilin, Vietnamin, Indonezinë dhe Kolumbinë.

Lajmet e fundit

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...
- Advertisement -

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...