Tensionet në Ukrainë, Kina ka një kërkesë për SHBA-të

-

Kina ka njoftuar ShBA-të se dëshiron që të gjitha palët e përfshira në Ukrainë të mbeten të qeta dhe ta shmangin rritjen e tensioneve.

I menjëhershëm ishte reagimi i ShBA-ve ku premtuan shtensionimin dhe paralajmëruan për rreziqe ekonomike dhe të sigurisë nga agresioni rus.

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, dhe sekretari amerikan i Shtetit i ShBA-së, Antony Blinken, folën përmes telefonit rreth Ukrainës në një telefonatë të zhvilluar të mërkurën.

“Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të qëndrojnë të qeta dhe të përmbahen nga bërja e gjërave që nxisin tensione dhe që e rrisin krizën”, i tha kryediplomati kinez homologut amerikan, sipas deklaratës së Ministrisë së Jashtme të Kinës.

Në anën tjetër, Departamenti i Shtetit lëshoi një deklaratë në të cilën thuhet: “Sekretari Blinken e përçoi mesazhin se shtensionimi dhe diplomacia janë rruga e përgjegjshme për të ecur përpara. ShBA-ja gjithashtu tha se pjesë e bisedës me diplomatin kinez ishin edhe rreziqet ekonomike dhe për sigurinë globale, të paraqitura nga agresioni i mëtejmë rus kundër Ukrainës.

Ministri kinez, qartazi duke iu referuar ankesave të Rusisë ndaj zgjerimit të NATO-s në lindje të Evropës, i tha Blinkenit se siguria e një vendi nuk duhet të jetë në kurriz të sigurisë së të tjerëve dhe se siguria rajonale nuk mund të garantohet përmes fuqizimit ose edhe zgjerimit të blloqeve, sipas Ministrisë së Jashtme të Kinës.

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...