Trenqevska: Synojmë rritjen e pagës minimale në 18 mijë denarë, deri në fund të mandatit planifikojmë të bëhet 20 mijë denarë

-

Ministrja për Punë dhe Politikë Sociale, Jovanka Trenqevska në konferencën e sotme për shtyp tha se qëllimi i Qeverisë është të rris pagën minimale në 18 mijë denarë, përcjell TV21. Trenqevska tha se deri në fund të mandatit, ekzekutivi aktual ka për qëllim të rris pagën minimale në 20 mijë denarë.

“Premtimi i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut është që paga minimale të rritet në afat sa më të shkurtër në 18 mijë denarë, ndërsa deri në fund të mandatit të rrisim pagën minimale deri në 20 mijë denarë. Do të hapim dialog në suaza të Këshillit Socio-Ekonomik, që me partnerët socialë, sindikatat dhe punëdhënësit, si qëllim përmes dialogut të arrijmë në zgjidhjen më të volitshme edhe për punëtorët edhe për punëdhënësit”, tha mes tjerash Trenqevska.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...