Osmani: Çdo gjë që do të diskutohet me Bullgarinë do të shkojë në Kuvend

-

Nuk është serioze çështja e marrëveshjeve me Bullgarinë sa është e rëndësishme që qytetarët të kushtëzohen nga një çështje ditore politike si zgjedhjet e parakohshme, tha ministri i Jashtëm Bujar Osmani.

“Mendoj se do të ishte joserioze që një çështje e tillë e rëndësishme për qytetarët të kushtëzohej nga ndonjë çështje ditore politike dhe ndonjë interes partiak. Mendoj se do të humbnim këdo që përpiqet të lidhë një interes strategjik me një interes partiak. Qytetarët mund ta identifikojnë dhe do ta ndëshkojnë, jam i bindur. Në lidhje me atë se a do të shkojmë në Kuvend, mund të ritheksoj qëndrimin se qasja ime nuk ka qenë e tillë, mendoj se duhet të respektojmë atë që Kuvendi dikur e ka miratuar dhe ratifikuar si marrëveshje dhe ne në kuadër të asaj marrëveshje duhet të zbatojmë disa faza”, tha Osmani. në brifingun e mëngjesit, i pyetur nëse opozita në periudhën e ardhshme mund t’i kushtëzojë marrëveshjet me Bullgarinë me zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Ai shpjegoi se pala bullgare këmbëngul për çdo gjë që të dy vendet bien dakord për të shkuar në Parlament.

“Këtë po kërkojnë njerëzit tanë nga këtu, opozita, kundërshtarë të ndryshëm politikë po i bashkohen këtij qëndrimi të Bullgarisë. Ja ku është, do të shkojmë në Parlament, do të ratifikohet nëse kjo është kërkesa”, është tha Osmani.

Ministri i Jashtëm Osmani sot do t’u drejtohet anëtarëve të Komisionit parlamentar për politikë të jashtme, të kryesuar nga deputeti Antonio Miloshovski nga VMRO-DPMNE, për rrjedhën e bisedimeve dhe marrëdhëniet e përgjithshme ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Bullgarisë.

Lajmet e fundit

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...
- Advertisement -

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...