Ministri Shaqiri: Do të investojmë në mënyrë të barabartë në të gjitha komunat

-

Ministria e Arsimit dhe e Shkencës dhe vetëqeverisjet lokale janë të orientuara për bashkëpunim të përditshëm sepse sigurimi i arsimit cilësor është me interes të ndërsjelltë.
Gjatë javës prita në takim dhe kryetarët e Komunave të Bogovinës dhe Dollnenit, Besnik Emshiu dhe Urim Ibeski, ku diskutuan për procesin edukativo-arsimor në të dyja komunat dhe mënyrat për përmirësimin e tij.
Mora konfirmim nga kryetarët e komunave se të gjitha shkollat komunale janë gati për fillimin e gjysmë vjetorit të dytë me prezencë fizike të nxënësve, gjë që është në interesin më të mirë të nxënësve. Ashtu si edhe në gjysëm vjetorin e parë, mësimi do të zhvillohet në përputhje me protokollet dhe masat mbrojtëse.
Do të investojmë në mënyrë të barabartë në të gjitha komunat, pavarësisht se a janë ato urbane apo rurale, pavarësisht nga përbërja etnike e nxënësve, sepse të gjithë fëmijët kanë të drejtë në arsim cilësor.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...