Qeveria e miratoi Programin e reformave ekonomike (PRE 2022 – 2024)

-

‼️Qeveria e miratoi Programin e reformave ekonomike (PRE 2022 – 2024), propozuar nga Ministria e Financave.
📍 Fokusi do të jetë në:
✅nxitjen e tranzicionit të gjelbër
✅përforcimin e kapitalit njerëzor
✅përmirësimin e konkurrencës së ndërmarrjeve vendore
✅integrimin e tyre në zinxhirët e vlerave globale dhe
✅formalizimin e ekonomisë.
👉PRE 2022-2024 përfshin 20 masa reformuese që lidhen me zbatimin e Sistemit Inteligjent të Transportit përgjatë Korridorit 10, zvogëlimin e ekonomisë joformale, me ç’rast Ministria e Financave zbaton masat e përcaktuara në Planin aksional për zvogëlimin e ekonomisë gri.
📌Ky dokument strategjik është pjesë shumë e rëndësishme e procesit të anëtarësimit në BE.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...