Grubi: Largimi i Qeverisë teknike nuk cënon Kryeministrin e parë shqiptar

-

Marrvëshja që njëqind ditë para zgjedhjeve të formohet Qeveri teknike me pjesëmarrjen e opozitës, u vendos në vitin 2015 me Marrëveshjen e Përzhinos, pas një krize të gjatë politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Partia më e madhe opozitare, VMRO-DPMNE, ka paraqitur iniciativë në parlament për shfuqizimin e Qeverisë teknike por për këtë nevojitet koncenzus politik nga të gjithë partitë politik në vend.

Zëvendëskryeministri i parë nga rradhët e BDI-së Artan Grubi në një prononcim për Aljazeera thekson se BDI janë për shfuqizimin e Qeverisë teknike sepse një vendi i NATO-s dhe që pretendon anëtarësimin në Bashkimin Europian është e jologjikshme të ketë Qeveri teknike.

“Është jologjike që një vend anëtarë i NATO-s dhe me dritë jeshile për fillimin e bisedimeve me BE-në ende të ketë qeveri teknike që do të organizonte zgjedhjet që është rezultat i mosbesimit tek institucionet dhe e njejta duhet të shfuqizohet, ne jemi për por duhet të propozohet e diskutohet në Parlament me koncenzus sipas Marrvëshjes së Përzhinos”, është shprehur kështu Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi për Aljazeera.

Lajmet e fundit

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...

David Beckham rrëfen për herë të parë betejën e tij me shëndetin mendor

David Beckham i mbajti lotët teksa foli sinqerisht për jetën dhe karrierën e tij në një serial të...

KHF “Istogu” përball ekipi të fortë nga Sllovakia

KHF “Istogu” ka mësuar të martën kundërshtarin e raundit të tretë të Kupës Evropiane për hendbolliste. Shorti i tërhequr...
- Advertisement -

Turqia nuk ndalet, kryen sulme të tjera ndaj PKK-së në Irak

Bayraktar Kızılelma and the Akıncı UCAV conduct a formation flight, Tekirdağ, Türkiye, April 24, 2023. (Courtesy of Baykar)Forcat...

Trajneri i Çekisë: Është e vështirë, por në Shqipëri luajmë për gjithçka

Czech Republic coach Jaroslav Silhavy gestures during the UEFA Nations League soccer match between Portugal and the Czech...