Tensionet Ukrainë-Rusi, Pendarovski: Maqedonia e Veriut ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme

-

Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë tha se mes tjerash është diskutuar edhe për tensionet aktuale në kufirin mes Ukrainës dhe Rusisë. I pari i shtetit tha se Maqedonia e Veriut ka bërë përgatitjet obliguese si anëtare NATO-s.

“Maqedonia e Veriut si anëtare e NATO-s ka qenë e obliguar për t’i bërë, dhe i ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për skenarët e mundshme në varësi se si do të zhvillohen rrjedhat e ngjarjeve në periudhën në vazhdim në atë pjesë të botës. Në këtë drejtim, i përshëndesim përpjekjet e diplomatëve që po zhvillohen në nivele të ndryshme, që po i ndërmarrin faktorët kryesorë në komunitetin ndërkombëtarë, me çka i jepet shans dialogut dhe bisedimeve, e jo armëve dhe retorikës ushtarake”, tha presidenti Pendarovski.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...