Bullgaria do të ndërtojë dy rrugë magjistrale kah Maqedonia e Veriut dhe Turqia

-

Gjatë fjalimit të ministrit për Zhvillim Rajonal dhe Çështje Publike të Bullgarisë, Grozdan Karaxhov në komisionin parlamentar, ishte njoftuar se Bullgaria do të ndërtojë dy rrugë magjistrale nga Burgasi deri në Tërnovë të Vogël deri në kufirin turk, ndërsa e dyta – nga kufiri në Gjueshevë, Qystendil deri në Dupnicë.

Siç informon korrespondenti i MIA-s nga Sofja, rruga e dytë magjistrale, siç planifikohet, është nga kufiri me Maqedoninë e Veriut përmes vendkalimit kufitar në Gjushevë në Qystendil deri në Dupnicë, ku do të bëhet lidhje me magjistralen Struma.

Karaxhov nuk mundi t’i komentojë afatet për përgatitjen e projektit ideor dhe dokumentacionin tjetër themelor sepse puna për seksionin ka filluar së fundmi, me aktivizimin e marrëdhënieve me Maqedoninë e Veriut.

Sipas tij, do të ndërtohet rrugë e re magjistrale, ndërsa rruga ekzistuese, e cila kalon përgjatë shumë vendbanimeve, do të mbetet alternative.

Lajmet e fundit

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...
- Advertisement -

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...