Vanhoutte: Ideja për një Zonë zgjedhore nuk figuron e mirë

-

“Do të përfundoni në një zonë të vetme që shumica e qytetarëve të mos përfaqësohen më në parlament”, tha eksperti belg Vanhaute, të cilit nuk i bënë përshtypje kërkesat për uljen e numrit të deputetëve dhe heqja e apanazhës.

“Iniciativa për një zonë zgjedhore nuk është e mirë, sepse do të përfundoni me shumicë deputetësh nga Shkupi. Është gjithashtu e rëndësishme që deputetët të përfaqësojnë zonën zgjedhore dhe zonën ku zgjidhen. Do të përfundoni me një zonë të vetme elektorale në mënyrë që shumica e qytetarëve të mos përfaqësohen më në parlament,” tha Vanhoyte për Nezavisen.

Atij nuk i bën përshtypje ideja e VMRO-DPMNE-së për uljen e numrit të deputetëve në Kuvend dhe garancitë e tyre se kjo do të kursente para për shkolla, kopshte etj, dhe do ta racionalizonte punën, pavarësisht logjikës që është mirë të mos kemi fare deputet.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...