Trençevska: Do të gjejmë zgjidhje të mirë për rritjen e pagës minimale

-

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska në intervistën e sa për TV 24 u shpreh se beson se vazhdimi në dialogun e Këshillit Ekonomik dhe Social do të merret vendimi më i mirë që do të pranohen nga partnerët social.

“Për ne si qeveri, përmirësimi i statusit ekonomik të punëtorëve është prioritet kryesor dhe paga minimale do të rritet. Jam optimiste se do të gjendet zgjidhja më e mirë për punëtorët, punëdhënësit dhe qeveria si partner”, u shpreh Trençevska.

Ajo u shpreh se gjithmonë mund të arrihet zgjidhje ku përfshihen të gjitha palët ndërsa buxheti është në kondicion të mirë dhe çdo propozim do të mbulohet me shpenzime.

Ajo theksoi e kërkesa e LSM-së është reale për shkak se të shpenzimeve në shportë.

Kujtojmë se sindikatat kërkojnë 18 mijë denarë pagë minimale ose 62% të pagës mesatare, ndërsa punëdhënësit kërkojnë rritje të pagës minimale prej 50% me pagën mesatare.

Lajmet e fundit

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...
- Advertisement -

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...

Jennifer Lopez thekson vijën e trupit dhe i vihet në dukje gjoksi në veshjen e ngushtë rrugëve të Los Angelesit – Telegrafi

Jennifer Lopez dukej tepër rinore teksa kishte veshur një kostum fitnesi teksa po shkonte në provat në Los...