Macron thotë se ditët e ardhshme janë vendimtare për krizën në Ukrainë

Ditët në vijim do të jenë vendimtare sa i përket Ukrainës, ka thënë presidenti i Francës, Emmanuel Macron, pas takimit të parë midis një udhëheqësi perëndimor dhe Vladimir Putin në Moskë që kur Kremlini filloi të grumbullonte trupa pranë fqinjit të tij.

Macron, i cili i ka shtyrë kredencialet e tij diplomatike teksa shikon një rizgjedhje të mundshme pas dy muajsh, ka mbajtur më shumë se pesë orë bisedime gjatë darkës të hënën me presidentin rus.

“Ditët e ardhshme do të jenë vendimtare dhe do të kërkojnë diskutime intensive të cilat do t’i ndjekim së bashku”, ka thënë Macron, përcjellë rtv21.tv

Pas Rusisë, Macron do të takohet me udhëheqjen e Ukrainës, ndalesa e radhës në vizitën e tij në rajon dhe e planifikuar për të martën.

Ndërsa Rusia grumbullon më shumë se 100 mijë trupa pranë kufirit me Ukrainën, ajo ka thënë se nuk po planifikon një pushtim, por mund të ndërmarrë veprime të papërcaktuara ushtarake nëse kërkesat e saj të sigurisë nuk plotësohen. Ajo e sheh shtimin e NATO-s të 14 anëtarëve të rinj të Evropës Lindore që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë tre dekada më parë, si një shkelje në sferën e saj të ndikimit dhe një kërcënim për sigurinë e saj.

Javën e kaluar, Biden urdhëroi gati 3 mijë trupa amerikane të vendoseshin në Poloni dhe Rumani për të mbrojtur më mirë krahun lindor të NATO-s. Gjermania njoftoi të hënën se do të vendosë 350 trupa në Lituani për të përforcuar një grup luftarak të NATO-s.