MPB-Maqedoni: Automjetet që nuk janë regjistruar brenda dy vjetëve, pronarët janë të obliguar t’i ç’larjmërojnë

-

Ministria e Punëve të Brendshme i informon dhe apelon deri te qytetarët se në pajtim me dispozitat e Ligjit për automjete të gjithë ata që udhëhiqen si pronarë të automjeteve për të cilat nuk e kanë vazhduar vlefshmërinë e lejes së qarkullimit për më shumë se dy vjet me ligj janë të obliguar ta çlajmërojnë automjetin e tyre në Ministrinë e Punëve të Brendshme, përkatësisht në rajonin e regjistrimit ku për automjetin mbahet evidenca .

“Në bazë të rregullave të parapara-pronari i automjetit është i obliguar ta ç’lajmërojnë automjetin e tij tek organi ku e ka regjistruar nëse: automjeti është shkatërruar, përkatësisht ka statusin e automjetit të shfrytëzuar, në pajtim me rregullat për mbrojtjen e mjedisit jetësor; nëse automjeti përgjithmonë nxirret jashtë territorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, nëse automjeti regjistrohet në vend të huaj për shkak të zhvendosjes së pronarit të automjetit, ose për shkak të arsyeve tjera”, njoftojnë nga MPB.

Ministria e Punëve të Brendshme u bënë thirrje publike qytetarëve- pronarëve të kategorisë së këtillë të automjeteve, më së voni deri më 30.06.2022 të kryejnë këtë obligim ligjor për ç’lajmërimin e automjeteve në bazë të procedurës ligjore.

“Nëse pronari i automjetit nuk e ç’lajmëron automjetin e tij, Ministria e Punëve të Brendshme në pajtim me kompetencat ligjore do të fshijë nga evidenca e automjeteve të regjistruara dhe do të ndërmerr masa për marrjen e targave të regjsitrimit dhe të gjitha shpenzimet do të bien mbi pronarin e automjetit”, shtojnë nga MPB.

Lajmet e fundit

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...
- Advertisement -

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...