Rritet niveli i ujit të Liqenit të Ohrit

-

Për dy centimetra është rritur niveli i Liqenit të Ohrit, ndërsa nivelet e dy liqeneve tjera natyrore janë të njëjtë si dje, tregojnë rezultatet nga matjet e fundit të bëra nga Drejtoria për punë hidrometeorologjike (DPHM).

Megjithatë, niveli i Liqenit të Ohrit është më 14 centimetra më i ulët se mesatarja shumë vjeçare për muajin shkurt, njëjtë si tek Liqeni i Prespës ku është për 1.63 metra më i ulët se mesatarja dhe është tre centimetra nën minimumin absolut 842,25. Niveli, megjithatë i Liqenit të Dojranit është për 2,87 metra më i lartë se mesatarja.

Nivelet e lumenjve tek pjesa më e madhe e lumenjve janë më të ulëta se mesatarja dhe shënojnë rritje të lehtë ose ulje në krahasim me ditën e djeshme. Vetëm niveli i lumit Sateska, në vendin matës në Botun, është pothuajse tre herë më i lartë se dje, por megjithatë është afër dyfish më i ulët se mesatarja shumëvjeçare për këtë periudhë të vitit.

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...