Siljanovska-Davkova: Kuvendi po bllokon punën e organeve shtetërore

-

Deputetja e VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska Davkova sot tha se Kuvendi po bllokon punën e organeve shtetërore. Davkova thotë se Komisioni për Zgjedhje dhe Emërime duhet të zgjedh të plotësojë numrin e gjykatësve kushtetues.

“Për fat të keq, Kuvendi po bllokon punën e organeve shtetërore. Pasi tashmë e përmendët. Gjykata Kushtetuese me pesë gjykatës nuk është Gjykatë Kushtetuese, duhet të ketë nëntë. Mos të flasim për zëvendësin e Avokatit të Popullit e për organet tjera shtetërore”, tha mes tjerash Davkova.

Ndryshe, Gjykata Kushtetuese aktualisht funksionon me pesë gjykatës, ndërkaq duhet të ketë nëntë. Si rrjedhojë, nuk mundet të merren vendime për disa lëndë. pengesë për zgjedhjen e gjykatësve të rinj është mungesa e kryetarit të Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime në Kuvend.

Lajmet e fundit

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...
- Advertisement -

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...