Seanca në katër komisionet kuvendare të Maqedonisë

-

Në Kuvendin e Maqedonisë sot duhet të mbahen seancat e komisioneve për politikë të jashtme, për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, për financa dhe buxhet dhe për kulturë.

Propozim-ligji për ratifikimin e Marrëveshjes për bashkëpunim në turizëm mes qeverive të të Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës është pika e vetme në Komisionin për Politikë të Jashtme.

Në Komisionin për Sistem Politik është Propozim-ligji për Akademinë e gjyqtarëve dhe prokurorëve publik në lexim të parë.

Komisioni për Financa dhe Buxhet do të mbajë tre seanca. Para anëtarëve të këtij komisioni do të jetë Planin financiar i Agjencisë për Mbikëqyrjen e sigurimit për vitin 2022, Propozim-ligji për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për lojëra të fatit në lexim të parë, Propozim-ligji për ndryshimin e Ligjit për tatim të shtuar në procedurë të shkartuar në lexim të dytë dh, Propozim-ligjin për heqjen e interesit dhe reprogramimin e borxheve dhe shpenzimeve të ndërmarrjeve publike me procedurë të përshpejtuar në lexim të dytë.

Anëtarët e Komisionit për Kulturë do të diskutojnë për aktivitetet për përgatitjen e Propozim-programit për shënimin e jubileve të ngjarjeve të rëndësishme dhe figurave publike për vitin 2022.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...