Varroset Rayani, 5 vjeçari që vdiq pas rënies në bunar në Marok

-


Shumë njerëz morën pjesë në ceremoninë e varrimit të 5-vjeçarit Rayan Awram, i cili mbeti për katër ditë i ngujuar në një pus të thellë. Pavarësisht operacionet të madh të shpëtimit, ngjarja përfundoi me tragjedi.

Qindra njerëz morën pjesë në ceremoninë e varrimit që u mbajt në një zonë malore në rajonin Chefchaouen të hënën, pak kilometra larg vendit të aksidentit, përderisa një imam po i lexonte lutjet e varrimit, shkruan The Guardian.

Djali i vogël kishte rënë në një bunar të thellë 32 metra por pa ujë të martën e javës së kaluar. Autoritetet nisën një operacion të madh të shpëtimit, duke e larguar dheun paralelisht me gropën e thellë e duke u kujdesur që të mos kishte rrëshqitje dheu.

Të shtunën në mbrëmje, njerëzit që po e përcillnin operacionin e shpëtimit lëshuar zëra gëzimi, kur punëtorët e larguan edhe pjesën e fundit të dheut për ta nxjerrë fëmijën, por gëzimi i tyre u kthye në mërzi, kur kabineti mbretëror njoftoi se djali është i vdekur.

Foto: Reuters

Mbreti Mohamed VI i ka telefonuar prindërit e fëmijës për t’u shprehur ngushëllime.

Babai i Rayanit, Khaled Aourram, tha se ai ishte duke e përgatitur bunarin afër shtëpisë së tij, kur i biri ra në gropën e thellë.

Llogaritë e rrjeteve sociale në botën arabe ishin plot me mesazhe për përkrahje, pikëllim dhe vlerësim për punën e ekipeve të shpëtimit. Edhe qytetarët e Algjerisë fqinje e shprehën pikëllimin e tyre, përfshirë trajnerin e kombëtares algjeriane në futboll, Djamel Belmadi.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...