Janë rritur shpenzimet për jetë dhe çmimet me pakicë në janar

-

Shpenzimet për jetë në janar janë rritur për 1,5 për qind, ndërsa çmimet me pakicë për 1,2 për qind në raport me dhjetorin, kumtoi sot Enti shtetëror për statistika.
Rritja e shpenzimeve për jetë është vërejtur tek kafja, çaji dhe kakaoja për 4,3 për qind, peshku dhe frutat e detit për 3,5 për qind, tek pemët e freskëta për 3,4 për qind, birra për 2,6 për qind, si dhe tek vera, uji mineral, pijet e gazuara, lëngjet, sheqeri, mjalti, çokollata dhe prodhimet konditore.
Rritje ka edhe tek ngrohja qendrore për 14 për qind dhe energjia elektrike për amvisëri për 9,4 për qind.
Ulje të shpenzimeve për jetë ka tek transporti ajror i udhëtarëve për 8,4 për qind, mediumet për nxhirim për 4,2 për qind, veshmbathja për 1,7 për qind, shërbimet paramjekësore për 1,2 për qind, pajisja informatike për përpunim të të dhënave, aranzhmanet turistike…
krahasuar me janarin e vitit të kaluar, rritje prej 6,6 për qind ka tek shpenzimet për jetë, ndërsa për 7,3 për qind tek çmimet me pakicë.

Lajmet e fundit

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...
- Advertisement -

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...