Po bëhen analiza për rritjen e pensioneve, Kovaçevski paralajmëron edhe ndihmë financiare për pensionistët

-

Po bëhen analiza për rritjen e pensioneve, ndërsa kryeministri Dimitar Kovaçevski paralajmëron edhe ndihmë financiare për pensionistët për përballje më të lehtë me krizën energjetike dhe ekonomike.

Ai sot nga Rosomani porositi se tashmë po punohet në metodologjinë e cila do të mundësojë rritje të qëndrueshme dhe afatgjatë t[ pensioneve dhe e cila do të prezantohet para të gjitha palëve të interesuara.

“Tashmë po punojmë në analiza të cilat do të prezantohen përmes dialogut në të cilin do të marrin pjesë shoqatat e pensionistëve, palët e interesuara dhe institucionet e shtetit. Punojmë në metodologjinë e cila do të mundësojë rritje të qëndrueshme dhe afatgjatë të pensioneve sepse pensionistët meritojnë pas aq vitesh punë dhe kontribut në zhvillimin e shtetit, të kenë ditë dinjitoze pensionimi”, deklaroi, duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve pas krasitjes së vreshtave në Rosoman.

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...