PROTESTË me 25 shkurt në Shkup, shkaku i rrymës së shtrejntë

-

Oda Ekonomike e Energjetikës do të protestojë më 25 shkurt para Qeverisë së bashku me kompanitë vendase, ku do të ritheksojnë kërkesat dhe zgjidhjet e situatës me krizën energjetike. Më 24 janar, Oda Ekonomike e Energjetikës ka paraqitur kërkesa në Qeveri.

Një nga kërkesat është shkarkimi i ministrit të ekonomisë, drejtorëve dhe kryetarëve të caktuar kompanish dhe vendosja e ekspertëve në vend të tyre. Sipas tyre, me zgjidhjet e tyre do të mund ta shpëtojnë vendin nga kriza.

Oda Ekonomike e Energjetikës thotë se shteti duhet të ndajë para nga buxheti për kompanitë për t’i ndihmuar ata të kapërcejnë krizën energjetike. Me probleme po përballen edhe kompanitë e industrisë së tekstilit. Andaj thonë se duhet subvencionim urgjent për energjinë elektrike.

Përballë ministrit të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, i cili dje tha se 170 milionë euro i kanë kushtuar vendit deri më tani krizën energjetike dhe të ngrohjes, Oda Ekonomike e Energjetikës thotë se kriza do t’i kushtojë vendit një miliardë euro. /TS/

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...