Rritje e rе е çmimeve të derivateve të naftës

-

Çmimet e benzinës nga mesnata do të rriten për një denar për litër, ndërsa çmimi i dizelit për gjysmë denar, vendosi sot Komisioni Rregullativ për Energji dhe Shërbime të Ujit (KRRE). Vendimi rrit me 0.6 për qind çmimet me pakicë të derivateve të naftës.

Çmimi i ri me pakicë i EUROSUPER BS-95 do të jetë 82 denarë për litër, EUROSUPER BS-98 do të shitet për 84 denarë, EURODIESEL BS (DE-V) për 74 denarë dhe çmimi i vajit ekstra të lehtë për amvisëri (EL-1) dhe më tej do të mbetet 73 denarë për litër. Ndërsa do të ulet çmimi i mazutit në 46,491 denarë.

Sipas KRRE ndryshimet në çmim vinë për shkak rritjes së çmimeve referencë në tregun botëror në shtatë ditët e fundit, për benzina mesatarisht 3,904 për qind dhe naftën me 2,74 për qind.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...