Bekteshi – Lorkovski: Bashkëpunimi do të thellohet edhe më shumë në të ardhmen

-

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot ka realizuar takim online me drejtorin e ri të Sekretariatit të Komunitetit Energjetik Andrej Lorkovski. Në fillim të takimit online, ministri Bekteshi uroi Lorkovskin për detyrën e re, duke i uruar suksese në sfidat me të cilat do të përballet gjatë mandatit.

Bekteshi dhe Lorkovski kanë diskutuar për funksionimin e tregut të energjisë elektrike, tregut të gazit natyror dhe obligimet që dalin nga Këshilli i Ministrave të mbajtur në dhjetor të vitit të kaluar (2021).

Statusi i plotë i ministrit të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në rrjetin social Facebook

“Sot kisha kënaqësinë të zhvilloj takim onlajn me drejtorin e ri të Sekretariatit të Komunitetit Energjetik, Andrej Lorkovski. Drejtorin Lorkovski e urova për detyrën e re duke i dëshiruar shumë suksese në sfidat me të cilat do të përballet gjatë mandatit të tij.
Funksionimi i tregut të energjisë elektrike, tregut të gazit natyror dhe obligimet që dalin nga Këshilli i Ministrave i mbajtur në dhjetor 2021, ishin temat kryesore që diskutuam me drejtorin Lorkovski. Ministria e Ekonomisë, vazhdimisht ka ndërrmarë masa për stimulimin e burimeve të ripërtëritshme të energjisë, prodhimtarisë vendore të energjisë dhe diversifikimin e energjisë.
Gjithashtu, në takimin me drejtorin Lorkovski theksova edhe masat të cilat ka ndërmarrë ministria e Ekonomisë në përballjen me krizën energjetike, respektivisht mbështetjen financiare për kategoritë më të rrezikuara të personave me të ardhura të ulëta.
Së bashku u dakorduam se bashkëpunimi ynë do të thellohet edhe më shumë në të ardhmen”, ka shkruar ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në rrjetin social Facebook.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...