Erdoğan: Turqia në kontakt të ngushtë me Rusinë dhe Ukrainën për uljen e tensioneve

-

Erdoğan tha se do të flasë me presidentin rus Putin në telefon për të mësuar rreth pikëpamjeve të tij mbi një takim të mundshëm trepalësh të Turqisë, Rusisë dhe Ukrainës.

Turqia është në kontakt të ngushtë me liderët rusë dhe ukrainas për të ndihmuar në uljen e tensioneve midis dy vendeve, tha sot presidenti Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur me gazetarët në avionin presidencial gjatë kthimit nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Erdoğan tha se do të flasë me presidentin rus Vladimir Putin në telefon për të mësuar rreth pikëpamjeve të tij mbi një takim të mundshëm trepalësh të Turqisë, Rusisë dhe Ukrainës.

“Në takimin tonë me (presidentin ukrainas Volodymyr) Zelenskyy, ai deklaroi se ishte i hapur për një takim trepalësh në Stamboll ose Ankara”, shtoi Erdoğan.

“Do të përpiqemi ta ndjekim çështjen në përputhje me rrethanat. Një luftë nuk sjell asnjë të mirë për mirëqenien e rajonit”, theksoi ai.

Për vizitën e presidentit izraelit, Isaac Herzog në Turqi në mars, Erdoğan tha: “Një hap i tillë do të ishte i mirë për marrëdhëniet Turqi-Izrael”.

Në një pyetje tjetër, presidenti i Turqisë tha se vendi i tij “vazhdon dialogun e tij pozitiv me Arabinë Saudite dhe dëshiron të marrë hapa konkretë në periudhën e ardhshme”.

Lajmet e fundit

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...
- Advertisement -

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...