Baçev: Ahmeti tash e 20 vjet udhëheq Qeverinë, përcolli mbi 10 kryeministra!

-

“Kryeministër i vërtetë i vendit është AliAhmeti dhe kjo nuk është një gjë e re. AliAhmeti në 20 vitet e fundit ka ndryshuar afër 10 kryeministra maqedonas”, kështu tha kreu i partisë Maqedonia e Bashkuar, JankoBaçev, në një intervistë ekskluzive për indeks.mk

Ai ka thënë se kryeministrat maqedonas janë vetëm formalitet dhe se qeverinë e udhëheq në mënyrë direkte Ali Ahmeti.

“Ne formalisht nominojmë mandatar për Qeveri, por në thelb Qeverinë e udhëheq AliAhmeti. Kjo nuk është fotografi e mirë për shtetin tonë, sepse Ahmeti me ministrat e tij të Qeverisë viziton Kosovën, por ato takime nuk janë partiake, por zyrtare që zhvillohen në Qeverinë e Republikës së Kosovës. Takimi me Kurtin ishte zyrtar, de fakto ishte takim mes dy kryeministrash”, tha Baçev

Tregon se kush është fajtor për këtë gjë.

“Megjithatë, unë këtu nuk e fajësoj Ahmetin, sepse ai po e vazhdon agjendën e vet. Për këtë fajtor janë politikanët maqedonas që janë si marioneta, të cilët janë të hidhëruar thellësisht mes vete  dhe na mungon bashkimi i brendshëm kombëtar”, nënvizoiBaçev/indeks.mk/.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...