Analisti serb: Pas Ukrainës, radhën e ka Ballkani

-

Gazetari beogradas, Bosko Jakshiç, analist serb i politikës së jashtme, beson se pas agresionit ndaj Ukrainës, presidenti rus Vladimir Putin do të vazhdojë të merret më intensivisht me Ballkanin Perëndimor, konkretisht Bosnjen.

“Pas vetëbesimit që mund tw fitojw pas Ukrainës, Putini do të vazhdojë të merret më intensivisht dhe aktivisht me Ballkanin Perëndimor.

Dëshiroj t’ju kujtoj se Rusia e vendosi rajonin tonë në hartën e interesave të saj strategjike në vitin 2014, pas aneksimit të Krimesë.

Nëse ndjekim këtë logjikë, atëherë është e qartë se Moska para së gjithash do të punojë në forcimin e aleancës së saj me Serbinë dhe Srpska-n në Bosnje, si bastione të interesit rus në rajon.

Po vjen koha për rritjen e angazhimit të Rusisë në rajon, që përkon me angazhimin e shtuar të SHBA-së dhe BE-së në Ballkanin Perëndimor.

Ballkani Perëndimor edhe një herë po kthehet në një mini-front të diçkaje që do të guxoja ta quaja Lufta e Dytë e Ftohtë”, tha Jakshiç për Pobjeda-n e Podgoricës.

Lajmet e fundit

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...
- Advertisement -

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...