Banka Popullore: Të mundshme pasojat indirekte nga sulmi në Ukrainë

-

Duhet të vazhdohet me ndjekjen me kujdes të gjendjes, e cila ndryshohet nga ora në orë. Duke pasur parasysh lidhjen e vogël të ekonomisë sonë me ekonomitë e Rusisë dhe Ukrainës, nuk priten pasoja të drejtpërdrejta, po indirekte janë të mundshme. Ngjarjet më të reja ndikojnë veçanërisht në tregjet globale të energjensave dhe ushqimit, së bashku me pasigurinë më të madhe mund t’i përkeqësojë perspektivat e rritjes së ekonomisë evropiane dhe botërore, konstaton në seancë Këshilli i Bankës Popullore.

Nga Banka Qendrore sot kumtuan se stabiliteti i sistemit financiar është mbështetje e ekonomisë vendase.

Sipas BP,-së, mekanizmat mbrojtëse në sistemin tonë financiar janë  të volitshme dhe ai do të vazhdojë të funksionojë pa probleme dhe të mundësojë mbështetje të ekonomisë. Kapitali rus apo ukrainas nuk është i pranishëm në strukturën e pronësisë së bankave tona, ashtu që nga ky aspekt nuk ka asnjë ekspozim mbi qëndrueshmërinë e  sistemit bankar vendas.

Në seancën e Këshillit është konstatuar se rezervat devizore janë në një zonë të sigurt dhe sigurojnë likuiditet të mjaftueshëm devizor në ekonominë vendase dhe qëndrueshmëri të valutës vendase.

Sipas BP-së, qëndrueshmëria e sistemit financiar është mbështetje për ekonominë, veçanërisht në kushte të rritjes së sfidave të cilat vijnë nga mjedisi i jashtëm.

Lajmet e fundit

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...
- Advertisement -

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...

Karlos Sainz: Po mësoj t’i besoj më shumë makinës

Ferrari driver Carlos Sainz of Spain celebrates after winning the British Formula One Grand Prix as Mercedes driver...