“Lufta në Ukrainë”, Maliqi: Nuk ka rrezik për Maqedoninë, Serbia mund ta sulmojë Kosovën vetëm në filma! (video)

-

Maqedonia e Veriut nuk është e rrezikuar nga konflikti Rusi-Ukrainë. Po as Kosova e cila ruhet nga KFOR-i e bashkësia ndërkombëtare, nuk është e rrezikuar nga Serbia e cila ndikohet direkt nga Rusia. Kështu thotë profesori universitar, Nazmi Maliqi i cili në një prononcim për Indeks.mk thotë se konflikti mund të zgjerohet por që nuk e rrezikon në asnjë mënyrë RMV-në.

“Maqedonia nuk është në asnjë formë e involvuar në këtë konflikt. Ky konfliktështë i nxitur dhe mendoj se edhe fuqitë e mëdha e ana perëndimore nuk e kanë luajtur rolin e duhur për pengimin e këtij konflikti. Të drejtat dhe liritë e njeriut nuk duhet të shkelen siç po shkelen tash në Ukrainë. Mesiguri do të përfundojë konflikti dhe do të gjinden rrugët e pajtimit”, tha fillimisht Maliqi.

Shtoi se populli ukrainas e ai rus, janë popull i njëjtë dhe nuk kanë kurrfarë dallimi mes vete. Sipas tij, kjo do të jetë një ndihmëpër pajtimin e dy shteteve, sepse thotë se luftën nuk e duan as vet populli rus të cilët po protestojnë kundër vendimit të Putinit.

Foli edhe për rrezikun që mund ta ketë Kosova nga ky konflikt.

“Kosova nuk mund të rrezikohet në asnjë mënyrë, Kosova nuk është anëtare e NATO-s, por siguria është e KFOR-it dhe është nën kujdes ndërkombëtarë. Të gjitha shemat mediale që përdoren se Federata Ruse tek Serbia për ta fuqizuar nuk vlejnë. Vijat territorial të Kosovës janë shumë të qarta, sovraniteti, integriteti territorial dhe ata nuk guxojnë të shkelen. Nga Serbia mund të shohin vetëm filma që në forma të ndryshme i japin kuptim negativ në pamje më të gjerë. Por Kosova është shtet dhe kjo nuk ka kurrfarë ndikimi”, deklaroi Maliqi.

Ai për indeks tha se Maqedonia po edhe gjithë rajoni do të kenë pasoja ekonomike nga ky konflikt.

Lajmet e fundit

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...
- Advertisement -

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...