Maqedonia e Veriut nuk do të dërgojë ushtarë në Ukrainë

-

Maqedonia e Veriut nuk do të dërgojë ushtarë në Ukrainë, theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska.

Ajo nuk tregoi se çfarë pajisje ushtarake do të dërgohen në Ukrainë, si dhe as çfarë ka në kërkesën e klasifikuar dërguar disa vendeve, përfshirë edhe Maqedoninë.

“Nuk ka asnjë vendim për të dërguar ushtarë në Ukrainë dhe nuk do të ketë. Ne jemi anëtare e NATO-s, do të respektojmë të gjitha vendimet. Deri më tani, ne po i bashkohemi sanksioneve të vendosura nga BE-ja. Siguruam pajisje ushtarake dhe armatim me kërkesë të autoriteteve ukrainase”.

“Kërkesa e tyre ishte e klasifikuar, ndaj vendimi ynë është i klasifikuar. Ne dhamë informacione sepse donim të ishim transparent. Ndihma është në përputhje me kërkesat. Donacioni nuk e zvogëlon armatimin dhe kapacitetin e Armatës sonë”, tha Petrovska.

Ndërsa në lidhje me pranimin e refugjatëve, Petrovska tha se shikohen kapacitetet dhe çfarë mund të ndërmerret në këtë drejtim.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...