Pse VMRO dhe Levica mbrojnë Fadil Zendelin e Besës?

-

Rendi i ditës u miratua pas debatit njëditor gjatë të cilit deputetët e opozitës VMRO-DPMNE kërkuan që pika e parë e rendit të ditës – Projektvendimi për shkarkimin e anëtarit të Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime, Fadil Zendeli, të ndryshohet me të tjera. pikat e rendit të ditës. Ata e akuzuan për shkelje të Rregullores së Kuvendit dhe se mazhoranca kërkon që Zendeli të mos jetë më anëtar i Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime, pasi siç thonë ata, për miratimin e vendimeve të dëmshme politike i duhet shumicë në atë komision.

Mazhoranca qeverisëse vlerëson se duhet të respektohet rregullorja dhe orari i mandateve të deputetëve të pasqyrohet në trupat punues. Sipas tyre, pas kalimit të BESA-s në opozitë, deputeti Zendeli si anëtar i kësaj partie duhet të japë dorëheqje nga pozita e kryetarit të Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime të LSDM-së, pasi ka dhënë dorëheqje nga pozita e nënkryetarit të Kuvendit. .

Komisioni i Zgjedhjeve dhe Emërimeve nuk ka mbajtur asnjë seancë që nga kalimi i BESA në opozitë, ku qeveria humbi shumicën në këtë organ.

Po zhvillohet debati për Projektvendimin për shkarkimin e një anëtari të Komisionit për zgjedhje dhe emërime, të cilin e parashtruan Talat Xhaferi, Jovan Mitreski, Goran Misovski, Dime Velkovski, Snezhana Kaleska Vanceva, Darko Kaevski, Daniela Nikolova, Bobi Mojsoski, Panço Miov, Marija Georgievska, Zaklina Lazarevska.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...