Ahmeti përkujton Besëlidhjen Arbërore të Lezhës: Hodhi themelet e bashkimit kombëtar dhe traditës shtetërore

-

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në rrjetet sociale ka përkujtuar Besëlidhjen Arbërore të Lezhës 578-vjetorin e Besëlidhjes Arbërore të Lezhës. Ahmeti shkruan se kjo ngjarje e udhëhequr nga Skenderbeu, hodhi themelet e bashkimit kombëtar dhe traditës shtetërore.

“578 vite më parë, më 2 Mars të vitit 1444 u mbajt Besëlidhja Arbërore e Lezhës, një nga ngjarjet më të rëndësishme në kujtesën tonë historike kombëtare që hodhi themelet e bashkimit kombëtar dhe traditës shtetërore të shqiptarëve nën drejtimin e heroit Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Sot e kësaj dite jehon mes nesh amaneti i atij kuvendi për të qenë të bashkuar në shërbim të idealit të lirisë dhe përparimit, me mendje dhe zemër, njësoj si atëherë”, ka shkruar Ahmeti.

Lajmet e fundit

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...
- Advertisement -

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...

Jennifer Lopez thekson vijën e trupit dhe i vihet në dukje gjoksi në veshjen e ngushtë rrugëve të Los Angelesit – Telegrafi

Jennifer Lopez dukej tepër rinore teksa kishte veshur një kostum fitnesi teksa po shkonte në provat në Los...