Maqedoni, bie numri i rasteve aktive me KOVID-19

-

Gjatë ditës së djeshme u regjistruan 467 raste të reja dhe 414 të shëruar me çka numri i rasteve aktive me COVID-19 në Maqedoni është 3.233 raste.

Autoritetet mbajnë qëndrimin se momentalisht jemi në fazën e shuarjes së valës së katërt, ndërsa Komisioni për Sëmundje Ngjitëse pardje doli me rekomandim të hiqen certifikatat për hyrje në qendra tregtare. Nga KSI nuk dëshirojnë që masat kufizuese të lirohen menjëherë, por të ndodhë sipas gjendjen epidemologkjike.

Në shkollë vazhdon të mbetet masa për mbajtje të maskave, ndërsa në komision këtë masë nuk e kanë diskutuar në mbledhjen e fundit.

Kujtojmë se që nga fillimi i pandemisë në Maqedoni janë regjistruar 298.622 raste me COVID-19, ndërsa prej tyre 286.378 janë shëruar dhe 9.050 kanë humbur jetën.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...