Perëndimi shemb ekonominë ruse

-• Rubla – valuta ruse – sot ka humbur 40% të vlerës. Momentalisht, 1 euro bën 120 rubla. Për krahasim me regjionin tonë, 1 euro bën 120 lekë, 118 dinarë, 62 denarë.
• Si rezultat i dobësimit të rublës, produktet që i importon Rusia tash kanë çmim shumë më të lartë. Rritja e çmimit të lëndës së parë që përdorë Rusia për prodhim po dëmton rëndë sektorin rus të prodhimit.
• Bursa e Moskës sot nuk është hapur fare, nga frika se çmimet instrumente financiare (aksione, bono, etj.) do të bien përtokë.
• Ndërsa aksionet e kompanive ruse që tregtohen në bursat e Evropës po shkatërrohen: Sberbank rënie -70%, Gazprom -37%, etj.
• Rusët nuk po ju besojnë bankave të tyre dhe po presin në radhë të gjata për të tërhequr paratë e tyre, veçanërisht valutat e huaja (euro, dollarë, funte, etj.).
• Largimi i bankave ruse nga sistemi SËIFT dëmton eksportet ruse sepse blerësit e kanë të pamundur t’i paguajnë, pra të dërgojnë para në Rusi.
• Banka qendrore ruse ka ngritur normën e interesit në 20%! Kjo me shpresën që do të rritet sadopak vlera e rublës por njëkohësisht shkatërron kreditë konsumuese dhe kreditë investuese brenda Rusisë. Kush blenë banesë apo investon me kredi me normë interesi mbi 20%?!
• Rreth 40% e rezervave shtetërore të Rusisë në bankat jashtë saj, pra në Evropë e Amerikë, tanimë janë të ngrira.

Karikatura: “Paralajmërimi i fundit! Mos më kërcëno më!”

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...